Wesprzyj nas w rozbudowie szkoły z duszą

Orszak Trzech Króli Siedlce 2018 już za nami!

Orszak Trzech Króli Siedlce 2018 już za nami!

Święto Objawienia Pańskiego w Siedlcach uroczyście podkreślił Orszak Trzech Króli, w którym uczestniczyło kilka tysięcy osób. Przemarsz rozpoczął się po odczytaniu bulli powołania diecezji siedleckiej i odśpiewaniu pieśni „Ciebie Boga Wysławiamy…”


Scena - Odczytanie Bulli Powołania Diecezji Siedleckiej

 

Bezpośrednio po Mszy Świętej której przewodniczył Ksiądz Biskup Pomocniczy Piotr Sawczuk o godz.: 13:00 przed kościołem pw. Św. Stanisława uformowały się kolumny przedstawiające poszczególne kontynenty reprezentowane przez Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara.  Całość podkreślały kolorowe flagi, balony oraz korony rozdawanie uczestnikom orszaku w atmosferze wspólnego kolędowania.Po drodze dla uczestników przygotowano pięć scen, z których każda miała swój niepowtarzalny charakter podkreślający dzisiejsze święto Objawienia Pańskiego, a także tegoroczne rocznice  100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 200-lecie powołania Diecezji Siedleckiej.Wszyscy aktorzy przedstawiający poszczególne sceny odegrali je w sposób profesjonalny, przygotowująca się do nich nie tylko od strony aktorskiej, ale także od strony scenografii i użytych w nich kostiumów. Szczególnie realistycznie odegrana została scena przedstawiająca bohaterstwo i męczeństwo Unitów Podlaskich z Pratulina beatyfikowanych przez Papieża Polaka Jana Pawła II w 1996 roku. Wykorzystane zostały w tej scenie kostiumy chłopów, żołnierzy carskich niczym nie odbiegające od realistycznych. Scena wzorowana na podstawie słynnego obrazu namalowanego przez malarza E. Radzikowskiego przedstawiającego męczeństwo Unitów Podlaskich - bł. Wincentego Lewoniuka i jego dwunastu towarzyszy.


Scena z Unitami Podlaskimi

Obraz E.Radzikowskiego


Scena - Zwyczaje Bożonarodzeniowe 

Zaskoczeniem dla niektórych mogły być również diabły, które wyskoczyły z czeluści (podziemnego parkingu Galerii) i wtopiły się w przechodzący tłum ludzi brudząc czarną sadzą uczestników orszaku, symbolizując tym samym grzech, który tak brudzi nasze dusze.  Wybawieniem okazały się anioły, które niczym obrońcy i strażnicy osłoniły uczestników swymi skrzydłami.  Wszystko po to, aby przez te kilka godzin znaleźć się w innej przestrzeni czasu, miejsca i atmosfery, która pociągnęła za sobą liczne tłumy.Scena - Walka Dobra Ze Złem

Siedlecki orszak w tym roku dołączył również do ogólnopolskiej zbiórki publicznej „Mędrcy dla Wschodu” gdzie Siedlczanie mogli  wesprzeć Fundację „Dajemy Nadzieję” ze Lwowa.  Mamy nadzieję, że ten może niewielki wkład przyczyni się do budowania lepszego jutra dla naszych rodaków mieszających na Ukrainie. Jesteśmy dumni, z tego, że możemy wesprzeć naszych braci w wierze, tam, gdzie ta pomoc jest naprawdę potrzebna.

Zbiórka na 
Fundację „Dajemy Nadzieję” ze Lwowa

Na koniec Trzej Królowie w towarzystwie swoich orszaków weszli do siedleckiej katedry, gdzie czekała na nich Maryja z Józefem oraz nowo narodzonym Dziecięciem, po to, aby ofiarować swe dary i oddać Bogu pokłon. Tutaj też oficjalnie w imieniu Księdza Biskupa Ksiądz Kanonik Adam Patejuk oraz Prezydent Miasta Siedlce Wojciech Kudelski wygłosili kilka słów i podziękowań do uczestników. Wszyscy mogli złożyć sobie życzenia dzieląc się opłatkiem oraz posilić się ciepłym posiłkiem. 

Pogoda w tym roku nam dopisała. Słońce i plusowa temperatura zachęciła rzesze mieszkańców Siedlec i okolic do włączenia się w Orszak Trzech Króli. Po zeszłorocznym mrozie marzyliśmy o takiej aurze, która pozwoli bez tupania nogami i szczypiącymi od mrozu policzkami dojść do celu naszej wędrówki i oddania pokłonu małemu Jezuskowi w stajence. Wierzymy jednak, że niezależnie od pogody: mroźnej, słonecznej, śnieżnej, a nawet deszczowej orszak będzie wydarzeniem, które na stałe zagości w naszym mieście, do naszej tradycji, kultury  i będzie naszą „perła” na świadectwo dla innych, czy to w kraju, czy też poza nim. Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do realizacji tego wydarzenia, wszystkim aktorom, wolontariuszom, harcerzom, darczyńcom i sponsorom, a przede wszystkim uczestnikom. To my wszyscy tworzymy klimat tego wspaniałego święta, które poprzez Orszak Trzech Króli jako uliczne i największe w świecie jasełka budują naszą tożsamość, naszą wiarę i polską kulturę.Autor zdjęć: Jarosław Grudziński, Autor tekstu: Małgorzata Dyńka